راهنمای خرید کابل برای نصب دوربین مداربسته

واع کابل دوربین مداربسته به همراه کاربرد و قیمت کابل

در نصب دوربین مداربسته انواع مختلفی از کابل ها (تصویر و برق) مورد استفاده قرار می گیرند. براساس این که دوربین شما دوربین مداربسته آنالوگ است یا تحت شبکه نوع کابل ها متفاوت خواهد بود. در سیستم های مداربسته آنالوگ کابل کواکسیال یا کواکسی برای انتقال داده و تصاویر دوربین مداربسته استفاده می شود. در سیستم های تحت شبکه یا دیجیتال نیز از کابل شبکه استفاده می شود. هر کدام از این دو نوع کابل نیز در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. تفاوت موجود در قیمت سیم و کابل دوربین مداربسته به چندین عامل بستگی دارد. در این مقاله سعی داریم به معرفی انواع کابل های تصویر از جمله کابل ترکیبی دوربین مداربسته و کاربرد آنها بپردازیم.

انواع کابل دوربین مداربسته

همان طور که اشاره شد براساس نوع سیستم مداربسته، نوع کابل مشخص می شود.

اختار کابل دوربین مداربسته کواکسیال در انواع آن

تکنولوژی کابل های کواکسیال از اوایل قرن بیستم وجود داشته است و به دلیل دوام و سهولت نصب، این کابل ها عمدتاً برای اتصال تجهیزات آنتن ماهواره ای در منازل و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی از کابل کواکسیال وجود دارد که براساس اندازه گیری و امپدانس متفاوت هستند.

کابل RG چیست

RG مخفف Radio Gauge است که Gauge به ضخامت کابل اشاره دارد. این ضخامت با عدد در کنار RG نشان داده می شود. هرچه این عدد RG بیشتر باشد، هسته یا هادی مرکزی نازک تر است. کابل کواکسیال شکل ضخیم و گرد متمایزی از سایر کابل ها دارد. به راحتی می توانید این نوع از سیم و کابل دوربین مدار بسته را از سایر کابل ها مانند کابل های جفت تابیده یا کابل اترنت تفکیک کنید.  رایج ترین کابل های کواکسیال RG-6، RG-11 و RG59 است.

اجزای کابل کواکسیال

طراحی محافظ کابل های کواکسیال به  مغزی اجازه می دهد تا داده ها را به سرعت منتقل کنند در حالی که از آسیب و تداخل محافظت شوند. اغلب کابل های کواکسی از چهار لایه زیر تشکیل شده اند:

 1. مغزی کابل یا هادی مرکزی که معمولاً یک سیم مسی است و داده ها و ویدئوها از طریق آن عبور می کنند.
 2. عایق اطراف سیم مسی که پلاستیکی و دی الکتریک است.
 3. لایه شیلد یا مش بافته که از مس، آلیاژ یا آلومینیوم ساخته شده است. این لایه به محافظت از کابل در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) کمک می کند.
 4. در نهایت لایه خارجی که یک پوشش پلاستیکی است و لایه های داخلی را از آسیب محافظت می کند.

قیمت کابل دوربین مداربسته کواکسیال و عوامل موثر

نوع مواد اولیه به کار رفته در ساخت کابل تاثیر مستقیمی بر قیمت کابل دوربین مدار بسته دارد. با توجه به انواع کابل کواکسیال تولید شده در ایران رسانای کابل یا مغزی از سه جنس ساخته می شود. ممکن است هادی یا رسانای کابل از جنس مس یا آلومینیوم و یا آلیاژ CCAM باشد. همچنین جنس شیلد کابل از عوامل موثر بر قیمت انواع سیم و کابل دوربین مداربسته است.

شیلد نیز در دو نوع بافته شده و فویل است. نوع بافته شده از سیم های مسی یا آلومینیومی و یا آلیاژ و فلزات دیگر باشد. طبیعتاً قیمت کابل دوربین مدار بسته کواکسیال با مغزی مس بالاتر از کابل با مغزی آلومینیوم است. علاوه بر این قطر مغزی کابل نیز عامل دیگر تعیین کننده قیمت کابل دوربین مدار بسته است.

عملکرد کابل کواکسیال

نحوه عملکرد کابل کواکسیال به این شکل است که داده ها در مغزی یا رسانای مرکزی حمل می شود. اولین لایه روی مغزی که دی الکتریک نامیده می شود، فاصله بین رسانای هسته (مغزی) و لایه های خارجی است که نقش عایق را بر عهده دارد.

مزایا و معایب کابل کواکسیال

مزایا:

 • ارزان
 • سیم کشی و نصب آسان است
 • بسط آسان
 • مقاومت خوب در برابر EMI
 • حداکثر ظرفیت 10 مگابیت بر ثانیه
 • بادوام و پایدار

معایب:

 • محدودیت فاصله
 • مخارج بالای نصب

انواع کابل دوربین مداربسته کواکسیال

در کابل های کواکسیال دو نوع اصلی وجود دارد، یکی با امپدانس 75 اهم (Ω) و دیگری با امپدانس 50 اهم است. کابل های 75 اهم بیشتر برای سیگنال های ویدئویی استفاده می شوند. در مقابل کابل های 50 اهم برای داده ها و ارتباطات بی سیم استفاده می شوند.

کابل RG-6 (RG6) چیست؟

کابل های RG-6 دارای مفزی یا رسانای بزرگتری هستند، بنابراین کیفیت سیگنال بهتری را ارائه می دهند. همچنین آنها عایق دی الکتریک ضخیم تری دارند و نوع شیلد آنها متفاوت است. این موضوع به آنها اجازه می دهد سیگنال های سطح GHz را به طور موثرتری مدیریت کنند. از آنجا که این نوع کابل نازک است ، می توان آن را به راحتی در دیوارها یا سقف نصب کرد.

کابل RG-59 (RG59) چیست؟

یک کابل رایج در اتصالات و مصارف خانگی و داخلی است. کابل RG-59 مشابه RG-6 است با این تفاوت که دارای یک رسانای مرکزی (مغزی) نازک تر است. این نوع کابل برای اجرای مسافت های کوتاه و انتقال فرکانس پایین بسیار مناسب است.

کاربرد کابل کواکسیال

از انواع کابل های کواکسیال در کاربری های مختلفی استفاده می شود. از جمله می توان به کابل آنتن تلویزیون، کابل های مورد استفاده در اتصالات اینترنت، کابل دوربین مداربسته آنالوگ، آنالوگ HD و… اشاره نمود.

کابل کواکسیال برای دوربین مدار بسته

کابل کواکسیال RG-59 بهترین نوع کابل coaxial برای سیستم های دوربین مدار بسته است. گرچه کابل RG-6 نیز می توانید مورد استفاده قرار دهید چرا که می تواند مسافت های طولانی تری از RG-59 را بدون از بین رفتن سیگنال ویدئویی اجرا کند. اما مشکلی که وجود دارد این است که  این کابل ضخیم تر و محکم تر است در نتیجه کار با آن چندان راحت نیست.

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته کواکسیال

همان طور که گفته شد کابل coaxial از انواع کابل دوربین مدار بسته است که نوع RG59 آن انتخاب مناسب تری برای این کاربری است. این کابل در فرکانس 50MHz دارای 2.2 dB تضعیف در هر 30 متر است. این مقدار با توجه به  حداکثر طول کابل کواکسیال پیشنهادی از سمت مراجع به دست آمده است. با افزایش طول، از کیفیت سیگنال حمل شده در سیم کاسته می شود در نتیجه تصویر به صورت مطلوب به مقصد نخواهد رسید.

با توجه به استانداردهای دوربین مداربسته این طول متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای دوربین های مداربسته AHD تا 200 متر را مطرح کرده اند. در دوربین های HDTVI و یا HDCVI این مسافت تا 500 متر افزایش داشته است.

کابل ترکیبی دوربین مداربسته

کابل ترکیبی دوربین مداربسته در واقع دو کابل است که با هم ترکیب شده اند. این نوع کابل دوربین مداربسته به شما امکان ارسال اطلاعات تصاویر و تامین برق دوربین با یک کابل را فراهم می کند. از انواع کابل ترکیبی دوربین مداربسته، کابل ترکیبی RG59 رایج ترین آنهاست. بسیاری از ویژگی ها و ساختار کابل ترکیبی مشابه کابل کواکسیال معمولی است  با این تفاوت که یک زوج برق نیز در کنار آن ترکیب شده است

نکات مهم در کابل ترکیبی دوربین مداربسته

 • حداکثر طول کابل ترکیبی دوربین مداربسته: این نوع کابل دوربین مدار بسته برای مکان هایی با ابعاد و متراژ کم مناسب هستند. چرا که حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته از نوع ترکیبی و از جنس مرغوب (تمام مس) 60 تا 70 متر است. طبیعتاً با افزایش این مسافت از حداکثر طول کابل دوربین مداربسته کیفیت و کارایی کابل کاهش می یابد.
 • قیمت کابل ترکیبی دوربین مداربسته: در این نوع کابل نیز مانند کابل coaxial جنس مغزی و شیلد متنوع است. جنس این اجزا نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت کابل ترکیبی دوربین مداربسته دارد. البته که جنس کابل برق نیز در آن نقش تعیین کننده خواهد داشت.این تغییر قیمت ناشی از جنس مواد به کار رفته میزان کارایی و کیفیت عملکرد کابل را نیز مشخص می کند. کابل های ترکیبی آلومینیومی تا مسافت 20 متر پاسخگو هستند.
 • انواع کابل دوربین مداربسته ترکیبی: کابل های ترکیبی مانند کابل های کواکسیال معمولی از مس و آلومینیوم ساخته شده اند. کابل ترکیبی دوربین مداربسته تمام مس یعنی جنس مغزی کابل، شیلد و برق همه از مس باشند. این نوع کابل مرغوب ترین نوع کابل دوربین مدار بسته ترکیبی است.
 • برای محافظت از کابل های دوربین مداربسته در هنگام نصب از تجهیزاتی مانند لوله فلکسی دوربین مداربسته، داکت و… استفاده می شود.

کابل دوربین مداربسته تحت شبکه

کابل شبکه ای است که به کابل زوج سیم یا UTP نیز شناخته می شود. در این کابل ۴ جفت سیم که بصورت دو به دو به دور هم تابیده شده اند وجود دارد. این سیم ها به رنگ نارنجی و نارنجی سفید، سبز و سبز سفید، آبی و آبی سفید، قهوه ای و قهوه ای سفید هستند. علت به دور هم پیچیده شدن سیم ها، کاهش تاثیر گذاری نویز بر روی سیگنال های تصویر دوربین مدار بسته است. کابل های شبکه بر اساس نوع دسته بندی می شوند که به CAT معروف است. از بین cat ها کابل های CAT5 و CAT6 در دوربین مدار بسته IP بیشترین کاربرد را دارند.

انواع کابل شبکه

کابل های شبکه براساس میزان نویز پذیری و تناسب با محیط در انواع مختلفی تولید می شوند:

 • کابل UTP : کابلی که بر روی زوج سیم های درون آن فویل یا شیلد وجود ندارد. معمولا در محیط های داخلی که هیچ آلودگی نویز و پیچیدگی نصب وجود ندارد استفاده می شود.
 • کابل U/FTP : زوج سیم های درون کابل توسط فویل پوشیده شده اند. این کابل مناسب محیط های دارای نویز است.
 • کابل F/FTP : زوج سیم ها و کل سیم ها در این نوع کابل دوربین دیجیتال درون فویل های جداگانه پیچیده شده اند. از آن برای محیط هایی که نویز بسیار زیادی دارند می توان استفاده کرد.
 • کابل S/FTP : در این نوع کابل زوج سیم ها توسط فویل محافظت می شوند و مجموعه سیم ها نیز درون شیلد بافته شده قرار دارند. مورد استفاده از این کابل محیط هایی با نویز زیاد و مکان هایی با احتمال آسیب فیزیکی است. به علت کشیده شدن بیش از حد یا خم شدن کابل تصویر دوربین در طول مسیر امکان آسیب فیزیکی به کابل افزایش می یابد.
 • کابل SF/UTP : در این کابل تصویر دوربین IP ، زوج سیم ها محافظی ندارند. مجموعه سیم ها درون فویل و شیلد پیچیده شده اند.
 • کابل S/UTP : در این نوع از کابل شبکه، مجموعه سیم ها درون یک شیلد بافته شده قرار می گیرند. برای محیط هایی که فقط امکان آسیب فیزیکی به کابل وجود دارد مناسب هستند.
 • کابل F/UTP : این نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته، مجموعه سیم ها با فویل پوشانده شده اند و زوج سیم ها هیچ حفاظ یا پوششی ندارند.

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته تحت شبکه

حداکثر طول کابل دوربین مداربسته دیجیتال نیز مانند سایر کابل ها به مرغوبیت کابل، شرایط آب و هوایی بستگی دارد. علاوه بر این موضوع به POE بودن سیستم مداربسته به کاهش این مسافت حداکثری منجر خواهد شد. حداکثر طول کابل شبکه cat5 حدود 40 تا 50 متر بدون POE است. کیفیت کابل و شرایط اقلیمی می تواند مسافت را تا حداکثر 100 متر نیز افزایش دهد. در نظر داشته باشید تکنولوژیPOE، تعداد LED های مادون قرمز حداکثر مسافت موثر 10 متر می تواند باشد. برای طول بیشتر استفاده از کابل شبکه cat5  توصیه نمی شود.

حداکثر طول سیم دوربین مداربسته دیجیتال با کابل cat5e متراژی حدود 70 تا 80 متر است. با وجود کابل cat6 نیز این مقدار به 100 متر افزایش می یابد. در صورتی که از کابل دوربین مدار بسته cat6 SFTP استفاده می کنید حداکثر طول کابل دوربین به مقدار 130 تا 140 متر خواهد رسید.  برای مسافتی حدود 200 متر می توانید از کابل شبکه cat6 SFTP که دارای تست فلوک (Fuluk ) است، استفاده کنید.

قیمت کابل دوربین مداربسته تحت شبکه یا دیجیتال

در کابل های دوربین مداربسته تحت شبکه نیز عوامل مختلفی موجب تغییرات قیمت می شود. از جمله جنس سیم و نوع پوشش و شیلدهای به کار رفته در کابل که به انواع آنها پیش تر اشاره شد. در کابل های شبکه ممکن است با اصطلاحات CCC و CCA مواجه شوید، این  عبارات به چه معناست؟ به طور خلاصه هر دو اصطلاح به مغزی سیم داخل کابل شبکه بر می گردد. اگر مغزی سیم تمام مس باشد CCC و اگر مغزی سیم از یک هسته آلومینیوم با روکشی از مس ساخته شده باشد  نوع کابل lan را CCA می گویند. کابل های شبکه تمام مس قیمت بالاتری نسبت به نوع دیگر آن دارند.

سیم دوربین مداربسته

سیم دوربین مداربسته در مجموعه کابل دوربین قرار می گیرد و اغلب معادل یکدیگر از آن استفاده می شود. سیم دوربین مداربسته برای انتقال برق از منبع به دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. کابل برق مجموعه ای از یک یا چند هادی الکتریکی است. معمولاً توسط یک غلاف کلی به هم متصل شده اند و برای انتقال نیروی الکتریکی استفاده می شود.

ویژگی های مثبت سیم دوربین مداربسته:

 • ایمنی

آنها بسیار ایمن هستند زیرا ممکن است در زیر زمین دفن شوند یا از مسیر بالایی از ساختمان برای کابل کشی عبور کنند.

 • ارزان تر

آنها نیز نسبتا ارزان تر و کاملا مقرون به صرفه هستند.

 • ماندگاری

این کابل ها ممکن است به عنوان بخشی دائمی از سازه ساختمان ساخته شوند. بنابراین باید در مدت طولانی کار کنند. از این رو در دراز مدت کابل ارزان تری محسوب می شوند.

از نقاط منفی سیم دوربین مداربسته

 • کاربرد محدود

آنها فقط برای انتقال انرژی الکتریکی و نه داده های ویدئویی استفاده می شوند. بنابراین ارزش پولی بسیار پایینی دارند.

فیبر نوری و کابل دوربین مداربسته

در سیستم های مداربسته تحت شبکه، اغلب از کابل های اترنت و  مسی (twisted pair) برای اتصال دوربین های مداربسته به رکوردرها استفاده می کنند. در حالیکه در مسافت های طولانی گزینه مقرون به صرفه تر و مناسب تری می توان انتخاب کرد. استفاده از کابل کشی فیبر نوری می تواند گزینه مقرون به صرفه تری باشد. برتری این راهکار و استفاده از فیبر نوری شامل عدم نیاز به تجهیزات گران تقویت کننده سیگنال و امکان انتقال حجم بالای داده است. این برتری موجب شده است با وجود اختلاف زیاد قیمت کابل دوربین مداربسته مسی با فیبر نوری، در پروژه های نظارت تصویری از راه دور، فیبر نوری انتخاب بهتری باشد.

ساختار فیبر نوری

الیاف داخلی کابل از شیشه خالص و شفاف است. قابلیت انعطاف پذیری دارد و هسته سیم دوربین مداربسته نیز توسط ماده شیشه ای دیگری محاصره شده است. این ساختار موجب عملکرد فیبرنوری مانند لوله نور می شود. نور از یک سمت کابل وارد و به سمت دیگر عبور کرده و خارج می شود. برای دوام بیشتر کابل از چندین محافظ و پوشش در اطراف کابل استفاده شده است. انحراف نور از جهت خود در کابل نوری به دلیل ساختار کابل مجدد به مسیر برگشته و کنترل می شود.

 

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش