راهنمای خرید دوربین اتاق کودک

 

امروزه که مشغله والدین بسیار بالا رفته نیاز به دوربین اتاق کودک به یک ضرورت تبدیل شده است. این دوربین ها که نوعی از دوربین مدار بسته می باشند در مدلهای مختلف در بازار قابل خریداری هستند. اما صبر کنید بهتر است قبل از خرید این مطلب را تا انتها بخوانید و بهترین دوربین برای دلبندتان را بیابید.

یکبار خرید کنید

باید اعتراف کنم بنده که نویسنده این مطلب هستم خود نیز به دلیل وسوسه قیمتی به این دام افتادم که از دوربین کودک ارزان و بی کیفیت برای کنترل فرزندم استفاده کردم اما دیری نپایید که آن دوربین هر روز چند بار شروع به روشن و خاموش شدن کرد و در نهایت از کار افتاد. پس گول قابلیت های کاذب را نخورید و یکبار خرید خوب کنید.

 

کمی آینده نگری نیز کنید

با به دنیا آمدن کودک شوق و ذوق نوزاد، ممکن است دست دل بازتان کند و دوربین اتاق کودکی بخرید که در عین گرانی یکسری از امانات پایه ای را نداشته باشد. پس ابتدا مشخص کنید دنبال چه امکاناتی هستید و سپس دوربین اتاق کودک را در بین برندهای مختلف بیابید. این نکته را نیز در نظر بگیرید که شما می خواهید سالهای سال از این دوربین استفاده کنید و بعدا که کودک شما بزرگ تر شد و احتمالا برای او پرستار گرفتید این دوربین همچنان کارایی داشته باشد.

چرا باید از دوربین اتاق کودک استفاده کرد؟

دلیل استفاده از دوربین اتاق کودک ممکن است در ماه های اولیه کودک با زمانی که او بزرگ تر می شود کمی متفاوت باشد که ما این موارد به تفضیل بیان می کنیم.

دوربین اتاق نوزاد برای 0 تا 6 ماه

دوربین بالای سر کودک دریافت صدا و تصویر

نوزاد در این ماه ها غالبا می خوابد و اگر شما جزو خوش شانسها باشید که نوزاد تان شب زنده داری نکند، او تنها برای میل شیر بیدار شده و پس از صرف آن دوباره میخوابد. زمان بیدار بودن نوزاد در این ماهها شاید به 4 ساعت در طول روز نیز نرسد، پس مهم است که او در محیطی آرام باشد و از سوی دیگر به محض بیدار شدن مادر از وضعیت او باخبر شده و به نوزاد رسیدگی کند. در این حالت دوربین باید در نزدیکترین مکان نسبت به نوزاد قرار گیرد و آن دوربین به حرکت و صدا نیز حساس باشد تا در صورت تحریک هر کدام از این سنسورها برای مادر نوتیفیکیشن ارسال شود.

پس در این سن دوربین به این کار می آید که از وضعیت خواب یا بیداری کودک همواره باخبر باشیم.

دوربین اتاق کودک از 6 ماه تا 14 ماه

دوربین کودک زمانی که او چهار دست و پا میرود

شاید بگویید 6 ماه زود است که کودک کارهای خطرناک کند و خود را به خطر بیاندازد اما نوزاد از 6 ماه قادر است بغلتد و به این سو آن سو رود در ماه های بالاتر نیز که دیگر چهاردست و پا می رود و همواره باید پایش شود. برای این کودک نیز دوربین می تواند بر روی میز یا بر روی بلندی قرار بگیرد. سنسورهای صدا و حرکت همچنان می تواند کار آمد باشد و وضعیت خواب و بیداری کودک را در هر لحظه گزارش دهد.

پس دوربین کودک در این ماه ها بجز کاربرد اولیه می تواند به والدین کمک کند که نوزادش ناخواسته در خطر نیافتد و همواره چشم به او داشته باشد.

دوربین کودک از سن 14 ماهگی تا 4 سالگی

دوربین کنترل کودکی که راه میرود

این سنی است که احتمالا یک بار بزرگ از دوش والدین برداشته شده و باری دیگر با سختی های متفاوت بر دوشش سنگینی میکند. کودک خوابش منظم شده، به اوج شیرینی خودش رسیده و والدین از اینکه شب ها راحت تر میخوابند احساس رضایت میکنند. اما احتمالا کودک اکنون راه میرود و این صدای سر کودک است به درو دیوار خورده و صدای غالب خانه تبدیل میگردد. کودک اکنون می خواهد مکانهای بیشتری را کشف کند و قلمرو خود را به سایر اتاق ها بسط می دهد. به همین دلیل کنجکاوی او ممکن است کارهای خطرناکی کند و والدین باید همیشه چشمشان به او باشد.  پس اگر یک دوربین ثابت با لنز نه چندان وسیع تهیه کرده بودید اکنون خیلی به کارتان نمی آید. 

برای کنترل کودک در این سن باید از دوربین هایی با زاویه دید وسیع استفاده نمود و یا از دوربین های گردان استفاده کرد. سنسور صدا اهمیتش کمی کمتر می شود و از سوی دیگر همچنان سنسور تشخیص حرکت همچنان ارزش بالایی دارد تا دوربین بتواند در زمان تشخیص حرکت کودک ضبط کند و پیغام برای والدین بفرستد.

اگر از دوربین اتاق کودک گردان استفاده شود، برخی از آنها قادرند با چرخششان به تعقیب سوژه بپردازند و این قابلیت بسیار کاربردی برای کنترل کودک برای این سنین است.

دوربین کودک 4 سالگی به بالا

در این سن کودک از فهم خوبی برخوردار است و والدین بیشتر برای چگونگی رفتار پرستار با کودکشان از دوربین استفاده میکنند. پس می توان از دوربین های پیشنهادی برای سن 14 ماهگی تا 4 سال در این دسته نیز استفاده نمود.

این نوع دوربین اتاق کودک کاملترین نوع دوربین است که میتوان از سن 0 ماهگی آن را تهیه کرد و سالهای سال از آن استفاده نمود.

دوربین کنترل کودک با مانیتور

این نوع دوربین که روی خودشان مانیتور دارند در دنیا بسیار محبوب هستند و به دلیل راحتی استفاده و راه اندازی سریع می تواند پیشنهاد اول ما نیز باشد. روش کارکردشان به این صورت است که دوربین را در کنار نوزاد میگذارند و مادر مانیتور پرتابل را با خود در خانه حمل میکند. اما بزرگترین مشکل این دوربین ها قیمت بالای آنهاست. در زمانی که تلفن های همراه هوشمند رواج یافته استفاده از یک مانیتور اختصاصی برای دوربین کودک ضروری به نظر نمی رسد و می توان از همین تلفن های همراه برای مشاهده تصویر و کنترل کودک نیز استفاده کرد.

مواردی که موقع خرید دوربین اتاق کودک باید در نظر داشته باشید.

  1. دوربین باید به گونه ای باشد که به محض ایجاد صدای گریه یا حرکت والدین را باخبر کند تا او به سرعت به سراغ کودک بیاید.
  2. اکثر دوربین های کودک یا باتری دارند یا به پاور بانک وصل می شوند پس در هر صورت فکر زمان نبود برق نیز باشید. مخصوصا برای نوزاد که به مراقبت بیشتری نیاز دارد.
  3. نور اتاق کودک را کاملا خاموش نکنید. دوربین های اتاق نوزاد به طور کلی دید در شب ضعیفی دارند و بهتر است نور اتاق در حد کم وجود داشته باشد.
  4. برخی از دوربین ها مجهز به دماسنج نیز هستند، این برای اتاق نوزاد 0 تا 6 ماه بسیار کاربردی است. اما برای کودک بزرگتر ممکن است ضروری نباشد.

کیفیت دوربین های کودک چطور است؟

اکنون که این مطلب نوشته می شود کیفیت خوب و معقول برای دوربین اتاق کودک 2 مگاپیکسل است که بجز تصویر زنده خوب، امکان زوم نیز دارد و در بزرگنمایی می توان جزئیات قابل قبولی را مشاهده کرد.

اما اگر دنبال کیفیت های بالاتر هستید، متاسفانه مدلهای زیادی برای پیشنهاد نداریم چرا که اکثر شرکتها این کیفیت 2 مگاپیکسل را معقول و اقتصادی می دانند.

از دوربین اتاق کودک می توان چه انتظارهایی داشت؟

دوربین بالای سر نوزاد

کوچکی این دوربین ها فریبتان ندهد این دوربین ها قابلیت هایی دارند که در برخی از دوربین های حرفه ای گران قیمت وجود ندارد پس ما هر یک آنها را مرور میکنیم.

کیفیت دوربین بالا با لنز واید

همانطور که در بالا گفته شد کیفیت دوربین های Baby Cam در بهترین حالت 2 مگاپیکسل است که کیفیت معقول و خوبی را به نمایش در می آورد. این کیفیت را در کنار یک لنز واید یا وسیع بگذارید تا بتوانید کل فضای یک اتاق را پوشش دهد. این همان کاری است که شرکت های سازنده دوربین اتاق کودک کرده اند تا بشود با یک نگاه همه ی فضای خانه را مشاهده کرد.

صدای دو طرفه

این بسیار مهم است که والدین بتوانند صدای کودک خود را بشنوند و این قابلیت در تمام دوربین های کنترل کودک وجود دارد ولی گاهی نیاز است والدین صدای خود را از دوربین برای کودک پخش کنند تا به او پیغامی دهند که این قابلیت نیز در بسیار از این محصولات وجود دارد.

سنسور تشخیص حرکت

یکی از مهمترین سنسورهای دوربین مدار بسته که به غیر از آگاه سازی والدین از حرکت کودک شان باعث میشود دوربین تنها در زمان تشخیص حرکت ضبط کند و فضای حافظه به هدر نروید.

سنسور تشخیص صدا

این سنسور یکی از سنسورهایی است که برای دوربین های کنترل  نوزاد زیر یک سال ضروری است ولی خیلی روی آن تبلیغ نمی شود. این قابلیت باعث میشود به محض گریه کردن کودک برای والدین نوتیفیکیشن ارسال شود. پس اگر برای نوزاد دورین تهیه میکنید مطمئن شوید آن دوربین این قابلیت دارا است.

سنسور دید در شب

دید در شب نیز باعث می شود که در زمان نبود نور همچنان کودک تحت نظر باشد. هر چند ما کارایی دید در شب را در فواصل بیشتر از 5 متر از دست می دهیم اما در فواصل نزدیک می تواند کاربردی باشد. این نکته را باید در نظر داشته باشید که در صورت فعال شدن دید در شب تصویر رنگی به سیاه و سفید تغییر می کند.

انتقال تصویر P2P

یکی از مهمترین موارد در دوربین های کودک انتقال تصویر سریع و بی دردسر است. اگر دوربینی به شما پیشنهاد شد که انتقال تصویر نداشت یا سرعت انتقالش پایین بود اصلا سراغ آن نروید . سرعت انتقال تصویر برای کنترل کودک یک ضرورت است.

قابلیت گردش چپ و راست، بالا و پایین

قابلیت گردش در دوربین اتاق کودک ضروری نیست اما اگر اختلاف قیمت دوربین ثابت با گردان زیاد نبود، دوربین گردان دست والدین را در نظارت بیشتر باز میگذارد. اما اگر میخواهید دوربین ثابت خریداری کنید حتما از نوع زاویه وسیع  استفاده نمایید.

دزدگیر برای دوربین اتاق کودک

احتمالا به این مورد اصلا فکر نیز نکرده اید. اما بسیاری از دوربین های در اصطلاح Baby Cam این قابلیت را دارند که به عنوان دزدگیر نیز عمل کنند تا در زمان نبود صاحب خانه بشود از این دوربین استفاده کرد. سنسور تشخیص حرکت به همراه بیزر داخلی کار یک دزدگیر را انجام میدهد تا در صورت تشخیص حرکت از دوربین صدای آژیر پخش شده و برای صاحب خانه نیز پیام اضطراری ارسال می شود.

ضبط تصاویر

تمام دوربین ها یکنترل کودک قابلیت ذخیره فیلم را در حافظه میکرو SD دارند اما میزان حافظه پشتیبانی ممکن است متغیر باشد. روی دوربین می توان تنظیم کرد که تصاویر بی وقفه ذخیره شود یا در تایم هایی مشخص ذخیره گردد و یا در زمان تشخیص حرکت.

از این ذخیره سازی می توان برای ثبت لحظات زیبا کودک نیز استفاده کرده و آن لحظه ها را در جای دیگری ذخیره نمود.


جمع بندی 

دوربین های اتاق کودک تنها یک وظیفه از کاری است که این دسته از دوربین ها قاراند از پس آن برآیند و همانطور که در بالا مشاهده کرده اید این دوربین ها در عین کوچکی قابلیت های بالایی در خود دارند. دوربین کنترل کودک صرفا وضعیت کودک را در لحظه به نمایش در می آورد و نا پیشنهاد میکنیم در صورتی که در خانه حضور دارید در کنار نوزاد و کودک خود باشید تا با لمس او احساس بهتری به خود و کودک تان منتقل نمایید و در زمان ضروری و ناچاری از دوربین کنترل کودک استفاده نمایید.

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش